Etiketa pracovního pohovoru

business photo

Etiketa pracovního pohovoru je jednou z nejdůležitějších forem obchodní etikety. Nepotřebujete ji vždy, ale když už ji potřebujete, tak se hledí na každý detail. A upřímně, nikdy nezažijeme tolik horkých chvilek a nevynaložíme tolik úsilí, jako když se snažíme udělat ten nejlepší dojem.

Pracovní pohovor je vaší jedinečnou příležitostí prodat produkt, který na světě znáte nejlépe – sebe sama. Nikdo o vás neví víc než vy sami. Vy jste největším odborníkem na své dovednosti, schopnosti a kompetence, takže jediné, co musíte udělat, je vyšperkovat Váš prodejní projev.

Každá mince má dvě strany

Nezapomeňte, že na celý pohovor lze nahlížet jak z jedné, tak druhé strany stolu. Je to poprvé, co se oba setkáváte; personalista nebo váš budoucí nadřízený hledá ideální obraz pro svou společnost – někoho, kdo odpovídá image jeho společnosti. Pravděpodobně hledá někoho, kdo působí uhlazeným, profesionálním dojmem, je dobře naladěný a působí uvolněně a příjemně. Budou se snažit zjistit, jak zapadáte do kultury a celé dynamiky organizace, a budou klást otázky, aby zjistili vaše schopnosti, odhodlání a pracovní morálku.

Obavy jsou na obou stranách; vedoucí pohovoru má zájem získat ideálního zaměstnance na volné místo v co možná nejkratším čase a účastník pohovoru má zájem o to, aby se ukázal v co nejlepším světle a prodal své schopnosti.

Vypadejte jako profesionál, chovejte se jako profesionál a buďte špičkou ve svém oboru.

Na úvod pár základních pravidel:

  • Vypadejte jako profesionál
  • Zjistěte si maximum informací o firmě
  • Znejte jméno člověka, se kterým budete jednat
  • Přijďte včas
  • Udržujte oční kontakt
  • Nelžete
  • Každou otázku plně zodpovězte, a pokud jí nerozumíte, požádejte o vysvětlení

Projevte zájem

Dbejte na to, aby pohovor byl oboustranným rozhovorem. Měli byste klást promyšlené otázky týkající se společnosti. Prokážete tím svůj zájem o společnost a dáte tím tazateli najevo, že vás pozice skutečně zajímá.

Buďte taktní

Během pohovoru zachovávejte takt; nikdy se neptejte na to, co vám mohou nabídnout, kdy můžete nastoupit, na plat nebo na benefity, dokud druhá strana neprojeví vážný zájem vás zaměstnat.

Mějte pokoru

Během pohovoru se vyhněte aroganci. To je časté úskalí uchazečů o zaměstnání, když jsou během pohovoru příliš sebevědomí. Ačkoli se vám může zpočátku při pohovoru dařit, vaše přílišné sebevědomí vás může v průběhu pohovoru vyřadit z dalšího posuzování. Podělte se o své úspěchy, ale nikdy se nechlubte. Vždy zůstaňte sebevědomí, ale pokorní.

Nepomlouvejte svého bývalého zaměstnavatele

Pokud jste byli dotázáni na předchozí zaměstnavatele, buďte velmi opatrní, abyste se o bývalém zaměstnavateli nevyjadřovali kriticky nebo negativně. Předchozí zaměstnavatele vždy prezentujte v pozitivním světle, i když se jednalo o obtížné situace. I když se zdá, že má protistrana zájem vyslechnout si podrobnosti, poskytuje jí to také informaci o tom, jak moc umíte být důvěryhodní, loajální, a jaká je vaše schopnost udržet informace v tajnosti. Dává mu to představu o vaší úrovni profesionality a také o tom, jak potenciálně nebezpečný můžete být, kdybyste byl jednou nucen jejich společnost opustit.

Nemluvte příliš

Během pohovoru buďte otevření a upřímní, ale vyvarujte se přílišné upovídanosti a sdělování osobních informací. Nikdo nechce slyšet Váš životní příběh. Nikdy během pohovoru nesdělujte příliš mnoho osobních údajů, protože to může v druhému vyvolat pochybnosti o vašem úsudku nebo diskrétnosti a může se cítit nepříjemně. Soustřeďte raději svou energii na svou pracovní historii, zkušenosti a kvalifikaci.

© Business Etiquette s.r.o., všechna práva vyhrazena.

logo-footer